Kamienica Banku Polskiego w Częstochowie


Kamienica Banku Polskiego to historyczna budowla o bogatej architekturze, która łączy w sobie style renesansowy i secesyjny. Zlokalizowana w Częstochowie, znajduje się w II Alei, co czyni ją jednym z ważniejszych punktów turystycznych w tym rejonie. Budowa tego niezwykłego obiektu odbyła się w latach 1903–1904, a jego detale architektoniczne są świadectwem ówczesnych trendów w designie.

Kamienica nie tylko pełni funkcję zabytku, ale również przyciąga uwagę zwiedzających swoją unikalną estetyką oraz historią, która kryje się za jej murami.

Historia

„Budynek został zrealizowany w stylu renesansowo-secesyjnym, zlokalizowany w II Alei, na zlecenie Rosyjskiego Banku Państwowego, według projektu autorstwa Tadeusza Fijałkowskiego. Struktura budynku była dwukondygnacyjna, a na parterze znajdował się przestronny hol kasowy. Od roku 1927 siedzibą Banku Polskiego SA była właśnie ta kamienica.

W roku 1930 miała miejsce nieudana próba włamania do Banku Polskiego w Częstochowie, za którą odpowiadał Stanisław Cichocki znany jako „Szpicbródka”. Mimo wysiłków przestępcy, jego plan został udaremniony. Inna, znacznie bardziej brawurowa akcja miała miejsce 20 kwietnia 1943 roku, podczas których napastnicy z Narodowych Sił Zbrojnych, w dniach wspólnego świętowania, zaatakowali bank. W trakcie akcji, która odbyła się w godzinach pracy, terroryzując personel, skradziono 3 miliony złotych w gotówce. Dowódcą tej operacji był ksiądz por. Feliks Kowalik, pseudonim „Zagłoba”.

Po zakończeniu II wojny światowej, budynek został przejęty przez Narodowy Bank Polski. W latach 90-tych minionego stulecia, obiekt przeszedł w ręce Banku Śląskiego, który następnie przekształcił się w ING Bank Śląski. W 2011 roku ING sprzedał swoją siedzibę tajemniczemu nabywcy.

Przypisy

  1. a b c d Joanna Skiba: To hit! Kto kupił bank Szpicbródki?. Gazeta.pl Częstochowa, 12.10.2011 r. [dostęp 12.10.2011 r.]
  2. Renata R. Kluczna: Słynna kamienica idzie pod młotek.... 7 Dni Częstochowa, 11.05.2011 r. [dostęp 12.10.2011 r.]
  3. Rafał Sierucha: Narodowe Siły Zbrojne 1942 – 1946. IPN Poznań. [dostęp 12.10.2011 r.]

Oceń: Kamienica Banku Polskiego w Częstochowie

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:16