Kamienica zlokalizowana pod adresem ul. Popiełuszki 4/6 w Częstochowie stanowi istotny element historycznej tkanki miejskiej tego regionu. Została ona wzniesiona w roku 1900, co czyni ją niezwykle cennym przykładem architektury z przełomu XIX i XX wieku. Położona w miejscu, gdzie ulice Popiełuszki i Jasnogórska się krzyżują, kamienica przyciąga uwagę swoim unikalnym stylem oraz detalami.
Obiekt ma dwuskrzydłową konstrukcję, która rozciąga się na trzech kondygnacjach. Zbudowany jest z nieotynkowanej cegły, co podkreśla jego autentyczność i historyczny charakter. Warto zwrócić uwagę na dekoracyjne pasy kasetonów, które zdobią przestrzeń pod parapetami okien na pierwszym oraz drugim piętrze. Niektóre z tych okien zostały niestety zaślepione, co wpływa na pierwotny wygląd kamienicy.
Dach budynku jest płaski, co jest charakterystyczne dla wielu obiektów z tego okresu. Całość sprawia, że kamienica przy ul. Popiełuszki 4/6 jest nie tylko interesującym punktem architektonicznym, ale także znakiem historii i kultury Częstochowy.
Historia
Kamienica, zrealizowana w 1900 roku, została zaprojektowana z myślą o potrzebach służb celnych Imperium Rosyjskiego, które obsługiwały znajdujące się nieopodal przejście graniczne w Herbach. W wyniku tej funkcji, obecna ulica Popiełuszki otrzymała nazwę Celną. W budynku mieściła się również siedziba 42 Pułku Dragonów, który był odpowiedzialny m.in. za pełnienie wart honorowych przy pobliskim pomniku cesarza Aleksandra II Romanowa.
Podczas okresu okupacji niemieckiej, budowla stała się siedzibą żandarmerii niemieckiej. W czasach II Rzeczypospolitej przejęły ją struktury Wojska Polskiego, a następnie milicji ludowej, aż w końcu trafiła w ręce Policji Państwowej. W trakcie hitlerowskiej okupacji działała tu Granatowa Policja, natomiast w czasach stalinowskich budynek służył jako jedna z siedzib Urzędu Bezpieczeństwa oraz miejsce, w którym przetrzymywani byli więźniowie. Ta historia została utrwalona w postaci tablicy umieszczonej na fasadzie od strony ulicy Popiełuszki.
Później, w obiekcie ulokowała się komenda Milicji Obywatelskiej, która w latach 70. XX wieku została przeniesiona do nowego budynku znajdującego się w sąsiedniej ulicy. Kamienica została przystosowana na potrzeby mieszkań zastępczych, a pierwszych lokatorów zaczęto wprowadzać w 1985 roku. Po wydarzeniach z 1989 roku, planowano przekształcenie budynku w hotel oraz Dom Polonii, jednak ostatecznie zainstalowały się tutaj placówki Urzędu Miasta, w tym Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Na koniec tej dekady pojawiły się plany, aby umieścić w kamienicy filię Urzędu Miasta oraz rozbudować ją o dodatkową, przeszkloną kondygnację. Niestety, także koncepcje związane z powołaniem galerii sztuki nie zostały zrealizowane.
W 2011 roku podjęto decyzję o demontażu części kasetonów, spowodowaną niezadowalającym stanem technicznym budynku. Planowany był gruntowny remont kamienicy oraz rekonstrukcja historycznej fasady, lecz nie doszło do ich realizacji. Po zakończeniu działalności przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów, rozpoczęto procedurę wpisania budynku do rejestru zabytków województwa śląskiego i w 2018 roku został on wpisany pod numerem rejestru A/505/2018. Aktualnie budowla ta stoi nieużytkowana.
Przypisy
- Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 04.06.2024 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 08.06.2024 r.]
- KatarzynaK. Gwara KatarzynaK., Co dalej z zabytkową kamienicą przy Jasnej Górze? Budynek po MZD w Częstochowie marnieje. [online], Częstochowa Nasze Miasto, 03.08.2022 r. [dostęp 30.08.2022 r.]
- Tadeusz Piersiak: Najpierw remont zabytku, potem dekoracje. Gazeta.pl, 20.07.2011 r. [dostęp 21.07.2011 r.]
- a b Joanna Skiba: Spacerownik po Częstochowie. Agora SA, 2010, s. 127-128, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-268-0030-6.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Popówka (Częstochowa) | Dom Frankego w Częstochowie | Dom Zapałkiewiczów w Częstochowie | Kamienica Kupiecka w Częstochowie | Dom Biegańskiego | Dom Kohna w Częstochowie | Dom Księcia | Kamienica Banku Polskiego w Częstochowie | Kamienica Instytutu Plastyki AJDOceń: Kamienica przy ul. Popiełuszki 4/6 w Częstochowie