Dom Kohna w Częstochowie


W Częstochowie znajduje się zabytkowy budynek znany jako Dom Kohna, inaczej określany jako Dom Bata. To neoklasycystyczna kamienica, która z pewnością przyciąga uwagę swoim wyjątkowym stylem architektonicznym.

Dom Kohna został wzniesiony w 1865 roku i do dziś pozostaje jednym z istotnych elementów kulturowego dziedzictwa tego miasta. Usytuowany w II Alei, stanowi doskonały przykład neoklasycyzmu, który był popularny w XIX wieku.

Historia

Klasycystyczna kamienica, znana jako dom Kohna, została wzniesiona w 1865 roku przez Hermiszewskiego z myślą o Berku Kohnie. Po śmierci właściciela, budynek przeszedł w ręce jego córki, Estery.

Przez wiele lat, aż do około 1905 roku, na parterze obiektu funkcjonował Dom Bankiersko-Ekspedycyjny Marka Grandsteina. Po jego zamknięciu, w tym miejscu powstała restauracja oraz kawiarnia, prowadzona przez Władysława Jackowskiego, która zyskała dużą popularność wśród mieszkańców Częstochowy. W związku z umiejscowioną przez Jackowskiego altaną, widoczną od strony al. Wolności, rząd kasztanów na tej ulicy zaczynał się tuż za budynkiem. Podczas projektowania tramwajowej linii w okresie międzywojennym, planowano, aby tory przebiegały wzdłuż jezdni w pobliżu kamienicy.

W drugiej połowie lat 20. XX wieku, na parterze powstał sklep firmowy czechosłowackiego producenta obuwia, znanej marki Bata, który funkcjonował do zakończenia okupacji.

Warto również wspomnieć, że na piętrze, od 13 listopada 1909 roku, działało kino Odeon, prowadzone przez braci Antoniego i Władysława Krzemińskich. To kino reklamowano jako najstarszy kinematograf w Królestwie Polskim. Z jego inicjatywy powstał film dokumentalny „Pożar Zapałczarni”, nakręcony 16 czerwca 1913 roku, uznawany za jeden z najważniejszych artefaktów polskiej kinematografii. W latach 30. XX wieku kino zbankrutowało i przeszło w ręce nowych właścicieli, którzy nadali mu nazwę Corso.

W okresie okupacji niemieckiej, miejsce kina zostało przekształcone w dom żołnierza.

Po wyzwoleniu, cały gmach stał się siedzibą Domu Odzieżowego. Współcześnie na parterze znajdują się różne sklepy, natomiast piętro zajmuje szkoła językowa.

Przypisy

  1. Historia produkcji zapalek. [w:] Muzeum Produkcji Zapałek [on-line]. [dostęp 02.07.2012 r.]
  2. a b c d e Tomasz Haładyj: Narożnik południowo-zachodni (tzw. Bata). Gazeta.pl Częstochowa, 26.06.2012 r. [dostęp 02.07.2012 r.]

Oceń: Dom Kohna w Częstochowie

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:25