Góra Ossona


Góra Ossona to najwyższe wzniesienie w granicach Częstochowy, osiągające wysokość 316,7 m n.p.m. Znajduje się na terenie dzielnicy Mirów, przyciągającej uwagę wielu miłośników przyrody i turystyki na Wyżynie Częstochowskiej. Na szczycie wzgórza dostrzec można imponującą skałę wapienną, która jest jedną z jego atrakcji.

Wzgórze podzielone jest na dwie główne części: naturalną część wschodnią oraz zachodnią, która powstała sztucznie z przeznaczeniem przemysłowym i znajduje się w pobliżu Huty Częstochowa. Wnętrze tego wzniesienia skrywa potężne betonowe hale, pozostałości po nieczynnej już przepompowni, zbudowanej w latach 50. XX wieku na potrzeby huty. Niestety, dostęp do tych pomieszczeń jest obecnie utrudniony i wymaga specjalistycznego wyposażenia. Ślady przeszłości związane z tym miejscem przypominają także szczątki po kopule, która uległa zniszczeniu w wyniku wysadzenia w 2011 roku, oraz fragmenty budynków przemysłowych, które można odnaleźć w zachodniej części wzgórza.

W bezpośrednim sąsiedztwie góry istniała kiedyś szkółka szybowcowa oraz lotnisko szybowców, które powstały w 1946 roku dzięki funduszom Edwarda Ossona. Tablica pamiątkowa, wmurowana w wapienną skałę, upamiętnia ten wkład. Nad nią znajduje się figura Matki Boskiej, co dodaje miejscu wyjątkowego charakteru. Od 1975 roku Góra Ossona stała się również siedzibą Akademickiego Klubu Jeździeckiego, co świadczy o jej znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Z tego malowniczego wzgórza można podziwiać rozległą panoramę Częstochowy, na pierwszym planie ukazującą zakłady przemysłowe, takie jak Gazownia oraz Koksownia Częstochowa Nowa. W oddali wyróżnia się charakterystyczna Wieża Jasnogórska, a także bujny kompleks lasów, które rozciągają się pomiędzy Częstochową, Kusiętami, Olsztynem a Porajem. Wśród innych istotnych obiektów znajdują się malownicze ruiny zamku w Olsztynie oraz wieża kościoła w Rędzinach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można dostrzec maszt radiowotelewizyjny w Klepaczce (na prawo od Jasnej Góry) oraz dwa kominy elektrowni w Bełchatowie, widoczne w kierunku północnym. Najdalszym obiektem, który można zobaczyć z Ossonu, jest Babia Góra, oddalona o 138 km w azymucie 170°.

Przypisy

  1. Geoserwis GDOŚ. [dostęp 17.06.2021 r.] – warstwa mapa topograficzna skan, duże przybliżenie
  2. Krzysztof Pietras: Częstochowa – Prędziszów. 2005. [dostęp 16.06.2021 r.]
  3. Tomasz Haładyj, Eliza Kwiatkowska: Jasna Góra wcale nie jest najwyższa w Częstochowie. Oto nasz ranking - i propozycja wycieczek na weekend. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 07.08.2015 r. [dostęp 07.08.2015 r.]

Oceń: Góra Ossona

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:25