Samuel Willenberg, znany również jako „Igo”, był niezwykłą postacią w historii sztuki oraz pamięci narodowej. Urodził się 16 lutego 1923 roku w Częstochowie, jednak jego życie nabrało nowych znaczeń podczas tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
Willenberg był nie tylko utalentowanym rzeźbiarzem i malarzem, ale również odważnym więźniem obozu w Treblince, gdzie doświadczył niewyobrażalnych cierpień. W 1943 roku brał udział w buncie przeciwko oprawcom obozowym, co świadczy o jego niezwykłej determinacji oraz pragnieniu wolności.
Po wojnie Samuel osiedlił się w Izraelu, gdzie kontynuował swoją działalność artystyczną, stając się ważnym symbolem przetrwania oraz walki o prawdę historyczną. Jego życie i twórczość są nie tylko dowodem talentu, ale i niezłomności ludzkiego ducha.
Życiorys
Samuel Willenberg urodził się w Częstochowie, gdzie jego ojciec, Perec Willenberg, był znanym nauczycielem oraz artystą plastykiem, który tworzył m.in. dekoracje synagogalne. Matka, Maniefa z domu Popow, będąc prawosławną Rosjanką, po ślubie przyjęła judaizm. Rodzina mieszkała na ulicy Fabrycznej w Częstochowie.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Samuel przebywał w Radości pod Warszawą, spędzając wakacje z matką i siostrami, Itą oraz Tamarą. Już 6 września 1939 roku wyruszył w kierunku Lublina, gdzie postanowił przyłączyć się do wojska. Uczestniczył w walkach z Armią Czerwoną, w trakcie których został ciężko ranny. Po trzech miesiącach spędzonych w szpitalu polowym uciekł i powrócił do Radości. W początkach 1940 roku, wraz z matką i siostrami, udał się do Opatowa, gdzie jego ojciec malował polichromie w lokalnej synagodze. Ostatecznie cała rodzina trafiła do getta.
Samuel zajął się tam sprzedażą malowanych przez ojca obrazków miejscowym chłopom, a także przez jakiś czas pracował w hucie w Starachowicach. W 1942 roku Willenbergowie, mając „aryjskie” dokumenty, wymyślili, by wrócić do Częstochowy. Jednakże wkrótce po przybyciu, Itę i Tamarę denuncjowano Niemcom. Samuel wrócił do Opatowa, aby pomóc matce w próbie odnalezienia córek. 20 października 1942 roku, podobnie jak około 6500 innych mieszkańców getta, został deportowany do obozu zagłady w Treblince.
Dzięki radzie więźnia napotkanego na rampie obozowej, Samuel udawał murarza, co udało mu się dzięki brudnemu kitelowi ojca, który miał na sobie. Jako jedyny z transportu uniknął śmierci w komorach gazowych, zostając skierowany do obozowego Sonderkommando, gdzie otrzymał numer 937. Pracował w magazynie gdzie sortował rzeczy należące do zamordowanych Żydów, w tym ubrania swoich sióstr. Później trafił do ekipy zajmującej się maskowaniem obozu.
2 sierpnia 1943 roku brał udział w buncie w Treblince, co pozwoliło mu na ucieczkę z obozu wraz z około 200 innymi więźniami. Po wojnie przetrwał jako jeden z 68 członków Sonderkommando Treblinka. Ranny w nogę, dotarł do Warszawy, gdzie zdołał odnaleźć swojego ojca, który ukrywał się na „aryjskiej” stronie. W Warszawie Samuel angażował się w działalność konspiracyjną, m.in. zdobywając broń dla Polskiej Armii Ludowej. Dzięki swemu wyglądowi, nie zdradzającemu żydowskiego pochodzenia, mógł z powodzeniem przetrwać w okupowanej stolicy, korzystając z fałszywych dokumentów.
1 sierpnia 1944 roku, na początku powstania warszawskiego, Samuel dołączył jako ochotnik do batalionu AK „Ruczaj”, uczestnicząc w ataku na budynek przy Koszykowej 18, oraz walcząc w rejonie południowym Śródmieścia, w okolicy ulicy Marszałkowskiej oraz placu Zbawiciela. Z powodu zagrożenia pochodzenia żydowskiego, na początku września 1944 roku przeszedł do Polskiej Armii Ludowej, z którą walczył aż do końca okupacji.
Po wojnie w latach 1945–1946 Samuel służył jako porucznik. W 1946 roku pomógł przemycić grupę Żydów do Włoch przez zieloną granicę. Organizował także kursy samoobrony dla młodzieży żydowskiej oraz w 1947 roku z ramienia organizacji syjonistycznych poszukiwał ocalałych dzieci z Holocaustu. W 1950 roku wyjechał do Izraela z matką oraz żoną, gdzie zdobył wykształcenie jako inżynier geodeta i pracował w Ministerstwie Rozbudowy.
Po przejściu na emeryturę zajął się plastyką, zdobywając uznanie dzięki swoim rzeźbom związanym z Holokaustem, w tym przez stworzenie serii 15 rzeźb, które przedstawiają ludzi oraz sceny z Treblinki. Zorganizował także liczne wizyty młodzieży izraelskiej w Polsce. W 1994 roku ponownie przyjął polskie obywatelstwo.
W 2003 roku w Zachęcie odbyła się wystawa jego prac, a w 2004 roku zaprezentował swoje rzeźby na wystawie „Żydzi-Częstochowianie” w Muzeum Częstochowskim. Samuel był także autorem projektu pomnika 40 tys. ofiar częstochowskiego getta, który odsłonięto w 2009 roku przy ulicy Strażackiej. W 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej uzyskał zgodę na wystawienie rzeźb artysty, a w szczególności w ramach wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.
Ponadto, w 1986 roku napisał wspomnieniową książkę pod tytułem Bunt w Treblince. Samuel Willenberg mieszkał z żoną w Tel-Awiwie, gdzie 19 lutego 2016 roku zmarł. Jego pogrzeb odbył się 22 lutego na cmentarzu w Udim koło Netanji.
Życie prywatne
Jego małżonka, Ada (Krystyna) Lubelczyk-Willenberg, w czasie dramatycznych wydarzeń związanych z Holokaustem, latem 1942 roku, zdołała uciec z warszawskiego getta na teren „aryjski”. Po deportacji matki do obozu zagłady w Treblince, znalazła schronienie w mieszkaniu Heleny Majewskiej, które znajdowało się na warszawskim Kole.
Ada jest również autorką książki Skok do życia, która została wydana przez Austerię w Krakowie w 2010 roku. Oboje z Samuelam pobrali się w 1948 roku w Polsce, co stanowiło istotny krok w ich nowym życiu po wojnie.
Para doczekała się córki, Orit Willenberg-Giladi (ur. 1960), która jest utalentowanym architektem. Orit zaprojektowała między innymi gmach Ambasady Izraela w Berlinie. Dodatkowo, jest odpowiedzialna za stworzenie architektonicznego projektu planowanego Centrum Edukacji o Zagładzie Żydów, które ma powstać w Muzeum Treblinka.
W kulturze masowej
Samuel Willenberg, postać o niezwykłej historii, był centralnym punktem filmu autorstwa Michała Nekanda-Trepki, zatytułowanego Ostatni świadek (2002). Film ten jest świadectwem buntu więźniów obozu zagłady w Treblince, gdzie Willenberg był jednym z uczestników heroiczną walki o przetrwanie.
W 2014 roku swoją premierę miał dokument Samuel Jana Kidawy-Błońskiego, który wnikliwie przybliża widzom życie i doświadczenia Willenberga, ukazując jego niezłomnego ducha oraz niezwykłe przeżycia z czasów II wojny światowej.
Warto również zauważyć, że Samuel Willenberg jest jednym z kluczowych postaci w książce Mikołaja Grynberga, noszącej tytuł Ocaleni z XX wieku, w której autor przedstawia losy osób, które ocalały z tego tragicznego okresu w historii.
Publikacje
Samuel Willenberg jest autorem wielu znaczących publikacji, które poruszają istotne tematy związane z historią oraz osobistymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej. Wyjątkową pozycją w jego dorobku jest:
- Samuel Willenberg: Bunt w Treblince. Warszawa: Res Publica, 1991. ISBN 83-7046-192-1, brak numerów stron w książce (pierwsze wydanie polskie).
Odznaczenia
Samuel Willenberg, w trakcie swojej chwalebnej kariery, został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami. Jego niezwykłe osiągnięcia i odwaga znalazły odzwierciedlenie w następujących nagrodach:
- krzyż srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari,
- krzyż komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2013),
- krzyż komandorski Orderu Zasługi RP (2008),
- krzyż walecznych (dwukrotnie),
- złoty krzyż zasługi z mieczami,
- warszawski krzyż powstańczy,
- złoty medal Wojska Polskiego,
- państwowa odznaka sportowa.
Upamiętnienie
W 2022 roku zorganizowano wystawę zatytułowaną „Samuel Willenberg − bohater dwóch narodów”, która miała miejsce w budynku Sejmu. Wydarzenie to miało na celu upamiętnienie nie tylko życia, ale i osiągnięć Samuela Willenberga, który był niezwykle istotną postacią zarówno dla Polski, jak i dla Żydów.
W odpowiedzi na znaczenie tej rocznicy, Sejm RP przyjął w 2023 roku specjalną uchwałę, która miała na celu uczczenie setnej rocznicy jego urodzin. Było to istotne wydarzenie, które podkreśliło wkład Willenberga w historię narodów oraz jego dziedzictwo kulturowe.
Również w 2023 roku, w Warszawie, odsłonięto tablicę upamiętniającą Pereca i Samuela Willenbergów na kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 60. To wydarzenie było ważną częścią działań mających na celu zachowanie pamięci i edukację przyszłych pokoleń o tych, którzy przyczynili się do historii i kultury regionu.
Przypisy
- Odsłonięto tablicę upamiętniającą Samuela i Pereca Willenbergów przy ul. Marszałkowskiej 60. dzieje.pl, 01.08.2023 r. [dostęp 01.11.2023 r.]
- Druk nr 3012. Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie uczczenia 100. rocznicy urodzin Samuela Willenberga. [w:] Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [on-line]. 08.02.2023 r. [dostęp 09.02.2023 r.]
- „Samuel Willenberg - bohater dwóch narodów”. Otwarcie wystawy w Sejmie. sejm.gov.pl, 06.10.2022 r. [dostęp 12.10.2022 r.]
- Magdalena Rigamonti. Proszę spojrzeć, to życie Treblinki. Wywiad Z Adą „Krysią” Willenberg. „Dziennik Gazeta Prawna”, s. A2, 02-04.08.2019 r.
- Magdalena Rigamonti. Proszę spojrzeć, to życie Treblinki. Wywiad Z Adą „Krysią” Willenberg. „Dziennik Gazeta Prawna”, s. A4, 02-04.08.2019 r.
- Magdalena Rigamonti. Proszę spojrzeć, to życie Treblinki. Wywiad Z Adą „Krysią” Willenberg. „Dziennik Gazeta Prawna”, s. A6, 02-04.08.2019 r.
- Tomasz Haładyj: Zmarł Samuel Willenberg, ostatni więzień Treblinki. Pochodził z Częstochowy. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 20.02.2016 r. [dostęp 21.02.2016 r.]
- Rivlin at funeral for last Treblinka Revolt survivor: Samuel Willenberg was a symbol of heroism. [w:] Jersualem Post [on-line]. jpost.com. [dostęp 27.02.2016 r.]
- Samuel Willenberg: Bunt w Treblince. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2004 r., s. 9. ISBN 83-88032-74-7.
- Samuel Willenberg: Bunt w Treblince. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2004 r., s. 50. ISBN 83-88032-74-7.
- Samuel Willenberg: Bunt w Treblince. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2004 r., s. 109. ISBN 83-88032-74-7.
- Samuel Willenberg: Bunt w Treblince. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2004 r., s. 146, 150. ISBN 83-88032-74-7.
- Barbara Engelking, Dariusz Libionka: Żydzi w powstańczej Warszawie. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum nad Zagładą Żydów., 2009 r., s. 75. ISBN 978-83-926831-1-7.
- Barbara Engelking, Dariusz Libionka: Żydzi w powstańczej Warszawie. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum nad Zagładą Żydów., 2009 r., s. 155. ISBN 978-83-926831-1-7.
- Michał Grynberg, Maria Kotowska: Życie i zagłada Żydów polskich 1939-1945. Warszawa: Oficyna Naukowa, 2003 r., s. 202. ISBN 83-88164-65-1.
- Andrzej Żbikowski: Posłowie, [w:] Samuel Willenberg, Bunt w Treblince. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2004 r., s. 176. ISBN 83-88032-74-7.
- Andrzej Żbikowski, Posłowie, [w:] Samuel Willenberg: Bunt w Treblince. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2004 r., s. 176. ISBN 83-88032-74-7.
- Jan Strękowski: Ostatni świadek. culture.pl, czerwiec 2003 r. [dostęp 01.08.2013 r.]
- 70. rocznica wybuchu powstania. [w:] Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Treblince [on-line]. treblinka.bho.pl. [dostęp 09.08.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Julia Mendelsonówna | Wojciech Barylski | Elżbieta Kępińska | Aleksandra Cieślak | Cezary Chrzanowski | Robert Gawroński | Marek Teleszyński | Robert Kosieradzki | Iwa Młodnicka | Arkadiusz Borowik | Bogumił Kłodkowski | Jerzy Kossela | Aleksander Klepacz | Henryk Bardijewski | Władysław Edward Piekarski | Władysław Wróblewski (artysta plastyk) | Wojciech Kopciński | Sylwia Góra | Muniek Staszczyk | Irena Delmar-CzarneckaOceń: Samuel Willenberg