Katedra Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie to niezwykle istotny obiekt sakralny, który pełni rolę katedry diecezji krakowsko-częstochowskiej. Stanowi ona także świątynię parafialną w obrębie dekanatu śląskiego.
Zlokalizowana przy ul. Jasnogórskiej 6, katedra wyróżnia się nie tylko swoją architekturą, ale także znaczeniem w życiu religijnym regionu. To miejsce, w którym spotykają się wierni, aby uczestniczyć w modlitwach oraz uroczystościach liturgicznych, które są integralną częścią duchowego życia lokalnej społeczności.
Historia
Parafia została ustanowiona w 1960 roku przez ks. bpa Maksymiliana Rodego. Wkrótce po jej powołaniu, w 1961 roku, na stanowisko proboszcza został powołany ks. Jerzy Szotmiller, który później objął funkcję księdza dziekana oraz pełnił rolę biskupa Kościoła Polskokatolickiego diecezji krakowsko-częstochowskiej w latach 1979-2011.
Początkowo, parafia miała murowaną kaplicę zlokalizowaną przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 16. W 1971 roku, jej działalność przeniosła się do nowego budynku przy ul. Jasnogórskiej 33. W 1979 roku, 23 sierpnia, wojewoda częstochowski wydał zgodę na budowę nowej świątyni, co znacząco wpłynęło na rozwój lokalnej społeczności religijnej.
Autorami projektu nowego kościoła byli architekci Aleksander Franta oraz Henryk Buszko. Uroczyste położenie kamienia węgielnego miało miejsce 10 lipca 1983 roku. Ostateczne poświęcenie nowej świątyni w Częstochowie odbyło się 1 września 1985 roku z udziałem licznie zgromadzonych wiernych oraz duchowieństwa z różnych części Polski i Europy.
Wśród zaproszonych gości w tym ważnym dniu byli m.in. abp Antoni Glazemaker z Kościoła Starokatolickiego w Holandii, bp Marinus Kok również z tegoż kościoła, bp Franciszek Rowiński oraz bp Józef Niemiński z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, a także bp Leon Gauthier z Kościoła Chrześcijańskokatolickiego w Szwajcarii oraz bp Józef Brinkhues z Kościoła Starokatolickiego w Niemczech. Na ceremonii obecny był także bp elekt Wiesław Skołucki oraz ks. inf. Antoni Pietrzyk, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla całej społeczności kościelnej.
Opis
Świątynia, którą dziś opisujemy, jest usytuowana pomiędzy Zespołem Szkół im. Cypriana Kamila Norwida a Ośrodkiem Zdrowia, na obszernej działce, tuż za parterowym budynkiem parafialnym. Choć jej główny adres to ul. Jasnogórska, to znacznie lepiej dostrzegalna jest z alei Jana Pawła II. Od tej strony jednak nie ma dostępu na teren kościoła. Główne wejście znajduje się od strony podwórza, wymaga pokonania schodów oraz przedsionka.
Wnętrze katedry ma formę rotundy, z ołtarzem głównym usytuowanym w jej centralnej części. Po lewej stronie od ołtarza, można dostrzec tron biskupi, gdzie eksponowane są pamiątki związane z zmarłym biskupem Jerzym Szotmillerem, który był ordynariuszem diecezji krakowsko-częstochowskiej. Po prawej stronie znajdziemy boczny ołtarz, a nad wejściem umieszczony jest chór.
Na lewo od ołtarza, tuż pod sufitem, umieszczono tryptyk przedstawiający św. Wilibrorda wraz z wizerunkami katedry św. Gertrudy w Utrechcie oraz katedry Św. Ducha w Warszawie. W naprzeciwległej części kościoła, po prawej stronie od ołtarza, znajduje się drugi tryptyk ilustrujący fundatorów parafii, wśród których można rozpoznać bp Tadeusza Majewskiego oraz bp Jerzego Szotmillera.
Wnętrze katedry jest pozbawione ławek, zamiast nich znajdziemy krzesła, co nadaje jej intymności. W dolnej części katedry usytuowana jest kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej oraz sala katechetyczna. Warto zaznaczyć, że katedra wciąż pozostaje w stanie budowy, a prace wykończeniowe trwają nieprzerwanie od momentu jej poświęcenia.
Przypisy
- Filip Springer: Ta druga katedra częstochowska. Niewykończona, przysłonięta billboardami, zapomniana.... [dostęp 26.09.2015 r.]
- Akt Erekcyjny poświęcenia Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Apostołów i św. Willibrorda w Częstochowie z dn. 01.09.1985 r. [z:] bp Jacek Jazierski, Maryja w Wierze i Życiu Chrześcijan. Perspektywa Polsko i Rzymskokatolicka, Olsztyn 2008, s.135-136.
- Ks. inf. mgr Ryszard Dąbrowski, Tytuły Maryjne świątyń i parafii Kościoła Polskokatolickiego [z:] bp Jacek Jezierski, Maryja w Wierze i Życiu Chrześcijan. Perspektywa Polsko i Rzymskokatolicka, Olsztyn 2008, s.86.
- Od Scranton do Częstochowy – Kościół polskokatolicki [z:] „Dziennik Częstochowski 24 Godziny” nr 118/1990, s. 4.
- W latach 1975–1976 proboszczem parafii był ks. Czesław Siepietowski (por. M. Staniewska, Z życia parafii w Częstochowie [z:] "Rodzina" 47/848/1976, s.7).
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie | Kościół św. Jana Sarkandra w Częstochowie | Parafia katedralna Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie | Parafia św. Jakuba Apostoła w Częstochowie | Dolina Miłosierdzia | Jasna Góra | Kościół Przemienienia Pańskiego w Częstochowie | Kościół Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie | Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie | Parafia św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie | Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie | Bazylika jasnogórska | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie | Kościół i klasztor pw. św. Jana z Dukli w Częstochowie | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie | Parafia św. Zygmunta w Częstochowie | Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie | Parafia św. Jana Chrzciciela w Częstochowie | Kościół św. Barbary w Częstochowie | Parafia św. Floriana w CzęstochowieOceń: Katedra Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie