UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Niższe Seminarium w Częstochowie


Niższe Seminarium w Częstochowie to czteroletnia szkoła średnia o profilu humanistycznym, oferująca szeroki wachlarz zajęć, w tym programy z języka polskiego, filozofii oraz historii. Jest to liceum ogólnokształcące, które znajduje się w Częstochowie i dysponuje internatem, co umożliwia uczniom komfortowe warunki nauki oraz zakwaterowania.

Uczniowie uczęszczający do tej placówki mogą liczyć na rozszerzoną formę programową, co sprzyja lepszemu przygotowaniu do dalszej edukacji oraz zdobywaniu wiedzy w dziedzinach, które ich interesują.

Warto dodać, że jest to szkoła niepubliczna, jednakże posiadająca pełne prawa szkół publicznych, co oznacza, że jej uczniowie mogą korzystać z tych samych możliwości edukacyjnych i uprawnień.

Historia

Niższe Seminarium Duchowne Diecezji Częstochowskiej zostało powołane do życia 16 lipca 1951 roku przez ówczesnego biskupa Zdzisława Golińskiego. Oficjalny start działalności miał miejsce 1 września 1951 roku. Pierwszym dyrektorem seminarium był ks. Bronisław Panek, który pełnił funkcję wikariusza parafii św. Rocha w Częstochowie. Wychowankowie z pierwszego roku szkolnego 1951/52 uczęszczali do zajęć i byli zakwaterowani w obiektach Zgromadzenia braci szkolnych przy ul. Pułaskiego oraz u sióstr oblatek Serca Jezusowego przy ul. Paulińskiej (obecnie ul. bpa Teodora Kubiny).

W ramach nauczania realizowano program zgodny z państwową szkołą średnią o profilu humanistycznym, przy czym bracia szkolni aktywnie wspierali proces edukacyjny. W dniu 31 sierpnia 1952 roku biskup Goliński nadał szkole statut, co stanowiło istotny krok w jej organizacji. Od września 1952 roku nowym internatem dla alumnów została budowla sierocińca, który był prowadzony przez siostry służebniczki NMP, zlokalizowaną przy ul. Piotrkowskiej.

W latach 1954–1956 rektorem Niższego Seminarium Duchownego był ks. dr Stefan Bareła, który później objął godność biskupa częstochowskiego. Od 1 września 1957 roku, instytucja miała swoją siedzibę przy ulicy Piotrkowskiej 17. W roku szkolnym 1992/1993 seminarium uzyskało status szkoły publicznej, co znacząco wpłynęło na jego funkcjonowanie.

Jednym z ważniejszych wydarzeń był I Zjazd Absolwentów NSD, który miał miejsce 18 kwietnia 1998 roku. Z kolei 7 grudnia 1998 roku abp Stanisław Nowak wprowadził nowy statut, który uwzględniał zmiany ustrojowe oraz nowelizacje ustaw dotyczących oświaty. W roku 1999 zorganizowano pielgrzymkę Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej do Rzymu, związaną z obchodami Jubileuszu 2000 roku, której zwieńczeniem było spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.

Warto dodać, że szkoła posiada swój hymn, zatytułowany „Budować wiarę”, którego słowa oraz muzykę stworzył ks. mgr Marek Cisowski. Dodatkowo, ma także swój sztandar. Mszy Świętej, celebrowanej z okazji 50-lecia seminarium w 2001 roku, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, Józef Kowalczyk, a odbyła się ona w częstochowskiej katedrze.

W roku 2016, w ramach obchodów 65-lecia szkoły, zorganizowano pielgrzymkę uczniów i pedagogów do Rzymu, gdzie również miało miejsce spotkanie z papieżem Franciszkiem. Z kolei 1 maja 2021 roku, z okazji 70-lecia szkoły, odprawiono Mszę Świętą w częstochowskiej katedrze, która była przewodzona przez arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo. Od roku szkolnego 2023/24, placówka nosi nazwę Niższe Seminarium – Liceum Humanistyczne w Częstochowie, a także dysponuje internatem.

Wykładowcy

Wykład z zakresu nauk muzycznych oraz umuzykalnienia prowadził znany muzyk oraz kompozytor, prof. Antoni Szuniewicz. W zakresie języka łacińskiego kształcił uczniów Sługa Boży ks. Feliks Taranek. Przez długie 31 lat, naukami z fizyki oraz historią Polski zajmował się Krzysztof Wielgut.

W gronie wykładowców znajdował się także prof. Edward Mąkosza, który był zarówno kompozytorem, jak i założycielem filharmonii częstochowskiej. Również dr Ignacy Kozielewski, autor hymnu harcerskiego oraz współtwórca polskiego harcerstwa, wniósł swój wkład w rozwój placówki. Dodatkowo, wśród wykładowców znalazł się ks. Franciszek Musiel, późniejszy biskup pomocniczy w Częstochowie.

W latach 1965–1969 wychowawcą w tej szkole był ks. Jan Związek, który później pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w latach 1985–1992.

Rektorzy

W poniższym zestawieniu przedstawione są informacje o osobach pełniących funkcję rektorów w Niższym Seminarium w Częstochowie na przestrzeni lat.

Nazwisko i imięOkres urzędowania
Ks. dr Bronisław Panek1951–1954
Ks. dr Stefan Bareła1954–1956
Ks. Stanisław Okamfer1956–1958
Ks. Włodzimierz Rataj1958–1962
Ks. dr Adolf Trepka1962–1965
Ks. dr Zenon Mońka1965–1971
Ks. Grzegorz Ślęzak1971–1980
Ks. prof. Stanisław Urbański1980–1984
Ks. Andrzej Oleś1984–1996
Ks. dr Jerzy Bieleckiod 1996

Znani absolwenci

Wśród wyróżniających się absolwentów Niższego Seminarium w Częstochowie, znajdują się liczne osobistości, które odegrały istotną rolę w różnych dziedzinach religijnych oraz naukowych. Oto lista znanych postaci:

  • ks. bp Dariusz Kałuża – pełniący funkcję biskupa diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei,
  • ks. inf. dr Marian Mikołajczyk – wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej,
  • ks. inf. dr Ireneusz Skubiś – były redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”,
  • ks. prał. Stefan Witczak – znany działacz społeczny,
  • ks. dr hab. Sławomir Zabraniak – historyk, którego wykłady odbywają się w Uniwersytecie Rzeszowskim oraz także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim,
  • ks. prof. dr hab. Jan Związek – historyk, prowadzący zajęcia w PAT w Krakowie oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,
  • ks. dr hab. Zbigniew Wit – były wykładowca KUL,
  • ks. dr hab. Zenon Uchnast – obecny wykładowca KUL, WSB-NLU oraz Akademii Ignatianum w Krakowie,
  • ks. prof. Kazimierz Szymonik – związany z wykładowstwem na UKSW, UMFC w Warszawie oraz AM w Bydgoszczy.

Przypisy

  1. Częstochowa: Niższe Seminarium Duchowne ma już 70 lat działalności [online], niedziela.pl [dostęp 03.05.2021 r.]
  2. „Wielgutowe” dziedzictwo, „Niedziela.pl” [dostęp 21.03.2017 r.]

Oceń: Niższe Seminarium w Częstochowie

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:23