Piotr Kardas


Piotr Kardas urodził się 18 lipca 1965 roku w Częstochowie. Jest znanym polskim prawnikiem oraz wybitnym profesorem nauk prawnych

Specjalizuje się w prawie karnym. Oprócz działalności akademickiej, pełnił również funkcję adwokata i radcy prawnego. Obecnie kieruje Zakładem Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Działalność naukowa oraz dydaktyczna

W 1990 roku Piotr Kardas zakończył swoje studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tego czasu jest ściśle związany z tym uniwersytetem, gdzie przeszedł wszystkie etapy kariery akademickiej.

Uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych miało miejsce w 1996 roku, a jego praca doktorska, opracowana pod czujnym okiem prof. dr. hab. Andrzeja Zolla, nosiła tytuł „Przestępstwo ciągłe w prawie karnym materialnym. Zagadnienia konstrukcji modelowych na tle pojęcia czynu, zbiegu przepisów i zbiegu przestępstw”. W 2001 roku w wyniku dalszej pracy naukowej przyznano mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie prawa karnego, a jego rozprawa habilitacyjna, zatytułowana „Teoretyczne podstawy odpowiedzialności karnej za przestępne współdziałanie”, zdobyła I nagrodę w Konkursie „Państwa i Prawa” za najlepsze rozprawy habilitacyjne w 2002 roku. W 2014 roku Kardas uzyskał tytuł profesora nauk prawnych.

Ponadto, był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Max-Planck-Gesellschaft. W ramach swoich badań naukowych przebywał na stażach oraz stypendiach w wielu renomowanych instytucjach, w tym na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, Uniwersytecie w Dreźnie, oraz Uniwersytecie Wiedeńskim. Uczestniczył również w programach badawczych w Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim.

Kardas jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji naukowych napisanych w językach takich jak polski, niemiecki, angielski, słowacki, rosyjski oraz ukraiński. W jego dorobku znajdują się m.in.: Komentarz do Kodeksu karnego z 1997 roku, Komentarz do przepisów karnych Kodeksu spółek handlowych, a także Komentarz do Kodeksu karnego skarbowego. Do jego prac należą także Komentarz do ustawy o ochronie obrotu gospodarczego, oraz System Prawa Karnego – tomy 3, 4, 5 i 9, jak również tom 1 Systemu Prawa Karnego Procesowego.

Poza tym, Kardas opublikował wiele artykułów naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, dotyczących zagadnień prawnokarnych, konstytucyjnych podstaw odpowiedzialności karnej, teorii prawa, prawa karnego procesowego, oraz organizacji wymiaru sprawiedliwości. Jego zainteresowania obejmują również problematykę harmonizacji i unifikacji prawa karnego w ramach struktur europejskich oraz kwestie prawa karnego międzynarodowego i skarbowego, jak też etyczne standardy wykonywania zawodów prawniczych oraz zagadnienia związane z ustrojem prokuratury i adwokatury.

Działalność zawodowa

W okresie od 1990 do 1992 roku Piotr Kardas odbył aplikację sędziowską w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, która zakończyła się złożeniem pomyślnego egzaminu sędziowskiego. W 1994 roku zdał egzamin radcowski, co umożliwiło mu wpisanie się na listę radców prawnych.

Od 2002 roku figuruje na liście adwokatów. W latach 1993–1998 był aktywnym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność prawniczą. W okresie 1994–1997 pełnił funkcję sekretarza Komisji ds. Reformy Prawa Karnego, działającej przy Ministrze Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo, w latach 1994–1998 był asystentem sędziego w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie.

W 1997 roku został członkiem zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości RP, który miał na celu organizację szkoleń dla sędziów i prokuratorów dotyczących nowych Kodyfikacji Karnych. Oprócz tego, współpracował z Komisją, która przygotowywała projekt Nowelizacji Kodeksu Karnego z 1997 roku.

W latach 1999–2000 Kardas był ekspertem Komisji Sejmowej ds. Zmian w Kodyfikacjach, gdzie aktywnie opiniował projekty nowelizacji Kodeksu karnego, które zostały przedstawione Sejmowi RP. W 2001 roku pełnił rolę eksperta Komisji ds. nowelizacji Kodeksów Karnych, kierowanej przez prof. dr hab. A. Wąska, która działała w ramach Prezydenta RP.

W 2004 roku miał zaszczyt być ekspertem Komisji ds. nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2005 roku pełni funkcję arbitra w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, co świadczy o jego wysokiej ekspertyzie w dziedzinie prawa. W latach 2008–2012 był również arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie.

W 2017 roku Kardas został członkiem Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój i reformę polskiego prawa.

Członkostwo w korporacjach zawodowych i naukowych

Piotr Kardas aktywnie uczestniczy w różnych korporacjach zawodowych i naukowych, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój prawa i legislacji w Polsce.

Jako członek Naczelnej Rady Adwokackiej, pełni funkcję przewodniczącego Komisji Legislacyjnej NRA, co wiąże się z istotnym wpływem na kształtowanie przepisów prawnych. Dodatkowo działa jako członek Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, co podkreśla jego wpływ na edukację prawniczą w kraju.

W ramach działań legislacyjnych, Piotr Kardas przewodniczy Zespołowi ds. Opracowania Projektu Ustawy o Prokuraturze przy Prezydencie RP, co wskazuje na jego zaangażowanie w reformy instytucji prokuratorskich.

Jego aktywność nie ogranicza się tylko do praktyki prawnej; jest również członkiem Komisji Nauk Prawych Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego. Warto także zaznaczyć, że pełni rolę wiceprzewodniczącego Prezydium Komitetu Redakcyjnego „Palestry” oraz jest członkiem Komitetu Nauk Prawnych Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w kręgach akademickich.

Nagrody i wyróżnienia

W 2012 roku Piotr Kardas zdobył wyróżnienie w IV Edycji Konkursu Przeglądu Sądowego, dotyczącego książek prawniczych, które są najbardziej użyteczne w praktyce stosowania prawa. Uhonorowano go za monografię zatytułowaną Zbieg przepisów ustawy w prawie karnym. Analiza teoretyczna, wydaną w Warszawie w 2011 roku.

Rok 2013 przyniósł kolejny sukces, gdyż otrzymał nagrodę Złote Paragrafy, a także uzyskał wyróżnienie w kategorii Profesjonalista według miesięcznika Forbes.

Przypisy

  1. Adwokaci i radcowie prawni w gronie „Profesjonalistów Forbesa” - PolskiPrawnik.pl [online], rankingi-i-nagrody.polskiprawnik.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. prof. dr hab. Piotr Kardas [online], www.law.uj.edu.pl [dostęp 04.09.2019 r.]
  3. Społeczna Komisja Kodyfikacyjna – członkowie. komisjakodyfikacyjna.pl. [dostęp 13.12.2017 r.]

Oceń: Piotr Kardas

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:18