Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Shoreline” w Częstochowie to wspólnota religijna, która ma swoje siedzibę w Częstochowie. Jest to jeden z kluczowych zborów w regionie, wpisując się w strukturę południowego okręgu Kościoła Zielonoświątkowego oraz dekanatu katowickiego.
Ta wspólnota zalicza się do drugiej fali pentekostalizmu, co czyni ją jednym z wielu zborów w ramach Kościoła Zielonoświątkowego. Ważnym aspektem jest to, że „Shoreline” skupia się na klasycznych wartościach i tradycjach zielonoświątkowych, które są fundamentem dla licznych wspólnot w Polsce.
Historia
W 1990 roku do Częstochowy przybyli Tomasz i Joanna Kmiecikowie. Uważali, że ich przeprowadzka była zgodna z wolą Bożą. W swoim mieszkaniu zaczęli organizować modlitewne spotkania, które na początku odbywały się w towarzystwie jednej osoby, borykającej się z problemem alkoholowym. 1 września 1990 roku ich grupa zyskała status Placówki Misyjnej Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie, co zaowocowało rozpoczęciem nabożeństw w wynajętej sali Domu Kultury „Stradom”. Pod koniec tego samego roku ich społeczność liczyła już 8 wiernych. Organizowano wtedy m.in. spotkania z misjonarzem z Anglii oraz grupą muzyczną „Misja”, a także spektakle na placu Biegańskiego w formie pantomimy, które zrealizował zespół „Betania” z Anglii.
W 1991 roku Dom Kultury wypowiedział umowę najmu, co doprowadziło do przeniesienia spotkań wspólnoty w lutym do sali prób Teatru im. Adama Mickiewicza przy ul. Kilińskiego 15 na okres trzech miesięcy. 7 kwietnia 1991 roku odbył się pierwszy chrzest w placówce, który miał miejsce w basenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Baczyńskiego 2A. W ceremonii wzięło udział 10 osób, a poprowadził ją pastor Henryk Muszczyński z zboru „Ostoja” w Opolu. W sali teatru miała miejsce także pierwsza Wieczerza Pańska w historii placówki.
28 maja 1991 roku placówka została zarejestrowana jako Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Hosanna”, a pastor Tomasz Kmiecik został jej przewodniczącym. W miarę wzrostu liczby członków, dochodzącej do około 20, sala teatru zaczęła być niewystarczająca. W związku z tym pastor zmuszony był zwrócić się do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o przydzielenie nowych przestrzeni do prowadzenia nabożeństw. 29 maja 1991 roku zborowi przyznano w dzierżawę dawny budynek magazynowy przy ul. Przemysłowej 9 o powierzchni 315 m², pomimo jego w złym stanie technicznym. Piętnaścioro członków wspólnoty rozpoczęło kompleksowy remont obiektu.
W dniach 1-7 lipca 1991 roku nowa siedziba zboru stała się miejscem pierwszej akcji ewangelizacyjnej, znanej jako Tydzień Ewangelizacyjny, z udziałem mówcy ze Szwecji oraz grupy muzycznej „Abisaj”. W trakcie tej kampanii zorganizowano reklamę w mieście, co przyczyniło się do znacznej frekwencji, aczkolwiek niewielu z nowych uczestników rzeczywiście związało się z wspólnotą religijną. 11 sierpnia 1991 roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyło się przedstawienie „Bramy Nieba i Płomienie Piekła” zainicjowane przez zbór, które powtarzano w kolejnych latach w różnych lokalizacjach, w tym w plenerze i w Klubie „Politechnik” przy ul. Armii Krajowej. 14 sierpnia 1991 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży, zorganizowano spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne.
1 września 1991 roku nastąpiło oficjalne otwarcie kaplicy przy ul. Przemysłowej. Tego samego dnia odbył się drugi chrzest w tym roku, podczas którego ochrzczono 9 osób, a poprowadził go pastor Marian Suski ze zboru „Elim” w Cieszynie. Tego dnia miała również miejsce oficjalna ordynacja pastora Tomasza Kmiecika na diakona. 22 września 1991 roku zorganizowano spotkanie organizacyjne nowego zboru, na którym wybrano nowego starszego i skarbnika oraz utworzono trzy grupy domowe, które spotykały się co dwa tygodnie.
W kolejnych miesiącach zbór rozwijał swoje działania. 13 grudnia 1991 roku w siedzibie wspólnoty odbył się koncert międzynarodowego zespołu muzycznego „Vinesong”. 10 stycznia 1992 roku Michał Hydzik, Prezbiter Naczelny Kościoła Zielonoświątkowego, złożył wniosek do Urzędu Miasta w Częstochowie w celu pozyskania nieruchomości przy ul. Przemysłowej 9 w wieczyste użytkowanie jako rekompensatę za wielkie nakłady inwestycyjne. Prośba ta została jednak odrzucona przez Zarząd Miasta Częstochowy, który zaproponował trzyletnią umowę dzierżawy.
W 2002 roku Rada Miejska przyznała zborowi nieruchomość na własność. W tym samym czasie utworzono Grupę Modlitewną, która spotykała się w porannych godzinach. 23 lutego 1992 roku odbył się pierwszy zborowy ślub, a w dniach 13-18 lipca 1992 zorganizowano seminarium biblijne „Fundamenty Wiary Chrześcijańskiej”. W 1992 roku „Gazeta Olsztyńska” informowała o 40 uzdrowieniach, jakie miały miejsce w zborze, oraz o kilku osobach, które zostały uwolnione. Liczba członków zboru wynosiła wówczas 35, a w nabożeństwach brało udział około 50 osób, w tym dzieci i młodzież.
Dzięki działalności misyjnej w 1992 roku rozpoczęła się działalność Wiesława Kierasa w Zakładzie Karnym w Herbach. Planowana ewangelizacja namiotowa spotkała się z odmową ze strony władz miasta. W marcu 1993 roku zbor uczestniczył w satelitarnej ewangelizacji „Mission World” organizowanej przez Towarzystwo Ewangelizacyjne Billy’ego Grahama. Późniejsze lata przyniosły wiele występów zespołu muzycznego w ramach działań ewangelizacyjnych.
W 1998 roku rozpoczęto pracę nad Okręgową Szkołą Misyjną, która funkcjonowała do 2001 roku, zapewniając przygotowanie osobom pragnącym zakładać zbory zielonoświątkowe. W tym samym roku w zbór „Hosanna” wprowadzono nowe działania, w tym charytatywną akcję „Boża Kuchnia”, która trwała do 2001 roku.
W wyniku pracy misyjnej wołającej nowe wspólnoty w regionie, nowo powstałe zbory w Lublińcu, Myszkowie i Radomsku, przyczyniły się do powrotu wspólnej formy nabożeństw. Zorganizowano również drugiego pastora zboru, a Tomasz Kmiecik został ordynowany na prezbitera. W 2000 roku zainicjowano zmiany w zborze, a także prowadzono ewangelizację w Radomsku.
W 2010 roku argumentując potrzebą nowego zboru dla starszego pokolenia, zainicjowano powstanie wspólnoty w Częstochowie, która stała się placówką misyjną zboru „OdNowa”, a na koniec 2010 roku wspólnota „Hosanna” miała 168 wiernych. W 2015 roku nazwę zboru zmieniono na „Shoreline”, co było efektem przyłączenia do sieci partnerskich wspólnot Kościoła Shoreline z USA.
27 września 2020 roku Joanna Kmiecik została ordynowana na diakonisę, a tym samym objęła rolę pastora pomocniczego, stając się pierwszą kobietą pełniącą taką funkcję w historii Kościoła Zielonoświątkowego w RP. Aktu ordynacji dokonał biskup Marek Kamiński, wspólnie z jej mężem, Tomaszem Kmiecikiem.
Działalność
Nabożeństwa są odbywane w siedzibie zboru, która mieści się przy ul. Przemysłowej 9. W trakcie tych spotkań organizowane są zajęcia dla najmłodszych w ramach szkółki niedzielnej, co stwarza doskonałą okazję do edukacji duchowej dzieci.
W ramach działalności społeczności organizowane są również kameralne spotkania małych grup, które sprzyjają budowaniu relacji i więzi między uczestnikami. Kościół oferuje również Służbę Uzdrowienia, w ramach której funkcjonują Pokoje Uzdrowienia, oferujące pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Dodatkowo, działa Służba Prorocza, prowadząca Pokoje Prorocze, gdzie wierni mogą otrzymać modlitwę i pobłogosławienie w swoim życiu. Służba „Sisterhood” dedykowana kobietom organizuje specjalne spotkania, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i wsparcia.
Obok tych inicjatyw, przy zborze mieści się księgarnia, w której można zakupić literaturę religijną oraz kawiarnia, stanowiąca doskonałe miejsce spotkań wiernych po zakończeniu nabożeństw, sprzyjająca wspólnemu spędzaniu czasu i integracji.
Kościół angażuje się także w organizację różnorodnych wydarzeń artystycznych oraz konferencji, w tym konferencji proroczej i uzdrowienia, znanej jako „Szkoła Ponadnaturalnej Służby”. Oferowane są także spotkania z cyklu „Ścieżka Wzrostu” oraz Grupy „65+”, które odpowiadają na potrzeby różnych grup wiekowych społeczności.
Przypisy
- Kontakt [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Baza adresowa zborów [online], kz.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Leszek L. Jańczuk, Wspólnoty pentekostalne w Polsce i ich klasyfikacja, „Łódzkie Studia Teologiczne” (25/4), 2016, s. 32–38, ISSN 1231-1634 [dostęp 22.08.2024 r.]
- Zielonoświątkowcy nie będą już karmić ubogich [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 21.08.2024 r.]
- O nas [online], shoreline.pl [dostęp 21.08.2024 r.]
- Pierwsza kobieta powołana na pastora w Kościele Zielonoświątkowym [online], ekumenizm.pl [dostęp 21.08.2024 r.]
- Jestem pierwszy raz [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Służby [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Małe grupy [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Służba Uzdrowienia [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Pokoje Uzdrowienia [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Pokoje Prorocze Shoreline [online], pokojeprorocze.shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Grupa 65+ [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Szkoła Ponadnaturalnej Służby [online], shoreline.pl [dostęp 22.08.2024 r.]
- Kocoł 2017, s. 98–100.
- Kocoł 2017, s. 100–102.
- Kocoł 2017, s. 109.
- Kocoł 2017, s. 110.
- Kocoł 2017, s. 107–108.
- Kocoł 2017, s. 103–104.
- Kocoł 2017, s. 111–112.
- Kocoł 2017, s. 115.
- Kocoł 2017, s. 120–121.
- Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków [online], kzbb.org [dostęp 19.10.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Jana Sarkandra w Częstochowie | Parafia Miłosierdzia Bożego w Częstochowie | Parafia Pierwszych Pięciu Męczenników Polski w Częstochowie | Parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie | Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie | Parafia św. Andrzeja Boboli w Częstochowie | Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów „Studnia” w Częstochowie | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Częstochowie | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie | Parafia św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie | Parafia Świętej Jadwigi Królowej w Częstochowie | Parafia św. Judy Tadeusza Apostoła w Częstochowie | Parafia św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie | Parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie | Parafia Akademicka św. Ireneusza w CzęstochowieOceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Shoreline” w Częstochowie