W Częstochowie, na placu Biegańskiego, znajduje się ważny symbol historyczny, jakim jest pomnik Józefa Piłsudskiego. Ten monument jest nie tylko miejscem pamięci o jednym z najważniejszych polskich przywódców, ale także centralnym punktem, który przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. Jego lokalizacja na placu Biegańskiego podkreśla znaczenie tej postaci w historii Polski.
Pomnik stanowi doskonałe przypomnienie o dokonaniach Piłsudskiego, a jego obecność w sercu Częstochowy zachęca do refleksji nad historią naszego narodu.
Historia
Niedługo po śmierci Józefa Piłsudskiego podjęto decyzję o wzniesieniu jego pomnika. Początkowo posąg znajdował się przed gmachem szkoły przy ul. Narutowicza (obecnie Krakowska), jednak data jego likwidacji do dziś nie jest znana.
W listopadzie 1981 roku Klub Historyczny im. Józefa Piłsudskiego działający przy NSZZ „Solidarność” w Częstochowie zainicjował powołanie Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka. Niestety, po wprowadzeniu stanu wojennego władze odpowiedziały represjami i zajęciem zgromadzonych funduszy.
W sierpniu 1990 roku podpisano akt erekcyjny dotyczący budowy nowego pomnika na placu Biegańskiego. W cokole pomnika planowane było umieszczenie urny z ziemią z pola bitwy pod Radzyminem oraz z mauzoleum Matki i Serca Syna w Wilnie. Rzeźbiarzem odpowiedzialnym za wykonanie monumentu był Stanisław Słonina.
Pomimo wskazania lokalizacji na pl. Biegańskiego, długo trwały dyskusje dotyczące dokładnego usytuowania pomnika na placu. Z powodu braku zdecydowania ze strony władz Częstochowy, w 1997 roku Słonina zdecydował się wykorzystać projekt częstochowskiego pomnika przy realizacji zamówienia dla Płocka. W rezultacie powstały dwa identyczne pomniki, z których płocki został odsłonięty 18 sierpnia 1997 roku, a częstochowski 11 listopada tego samego roku; ustawienie miało miejsce 8 listopada.
Jest to już trzeci pomnik w tej lokalizacji. Krótko po zakończeniu II wojny światowej w tym miejscu postawiono pomnik radzieckiego czołgisty. Następnie, 9 maja 1968 roku, zastąpił go pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej zaprojektowany przez Mariana Koniecznego.
Przypisy
- Tomasz Haładyj: W Częstochowie postawią drugi pomnik Piłsudskiemu. A właściwie odbudują ten, który zniknął podczas wojny. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 16.03.2018 r. [dostęp 24.03.2018 r.]
- a b Tomasz Haładyj: Piłsudski w Częstochowie. Jego pomnik wędrował po mieście [STARE ZDJĘCIA]. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 22.09.2017 r. [dostęp 24.03.2018 r.]
- Częstochowa – Pomnik Józefa Piłsudskiego. jpilsudski.org. [dostęp 24.03.2018 r.]
- Pomnik Józefa Piłsudskiego. Polska Niezwykła. [dostęp 24.03.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Ławeczka Marka Perepeczki w Częstochowie | Ławeczka Haliny Poświatowskiej w Częstochowie | Pomnik Henryka Sienkiewicza w Częstochowie | Ławeczka Władysława Biegańskiego w Częstochowie | Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w CzęstochowieOceń: Pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego w Częstochowie