Dawny budynek poczty głównej w Częstochowie


Dawny budynek poczty głównej w Częstochowie to zabytkowa perełka architektoniczna, która przyciąga uwagę historią oraz unikalnym stylem konstruktywistycznym. Zlokalizowany jest on na ul. Kopernika 22, w sercu miasta.

Powstał w latach 1925–1926, a jego projektantem był Adolfa Szyszko-Bohusz, który wpłynął na rozwój architektury w Polsce w okresie międzywojennym. Budynek ten stanowi nie tylko ważny element miejskiego pejzażu, ale również świadectwo kariery jednego z czołowych architektów tamtych czasów.

Historia

„W latach 1925–1926, pod kierownictwem F. Tadaniera, stworzono gmach pocztowy zaprojektowany przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Wyjątkowym elementem tego budynku był zegar, który znajdował się na narożnej, pięciokondygnacyjnej wieży. Częścią zegara był szklany sześcian o wysokości 5,5 m, który był otwarty od góry i na każdej z jego stron umieszczono zegar z cyframi o wysokości aż 60 cm. Budynek był atrakcją lokalną, jako że w chwili oddania do użytku zawierał oryginalne drzwi obrotowe.

Zrealizowany w formie ceglanej, budynek ma plan podkowy i jest dwupiętrowy oraz trzyskrzydłowy, z konstrukcją szkieletową wykonaną z żelazobetonu. Portyk budynku, znajdujący się od strony ulicy Śląskiej, charakteryzuje się czterema filarami, gdzie pierwotnie umiejscowione były dwie pary drzwi obrotowych. Wyróżniające się elewacje frontowa i boczna zdobią ciągłe gzymsy podokienne oraz gzyms okapowy, który jest zwieńczony żelazną balustradą. Dach jest płaski i pokryty blachą.

W dniu 19 czerwca 1989 roku, gmach został wpisany do rejestru zabytków pod sygnaturą A/458/89. W 1991 roku, po podziale przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon, struktura ta została podzielona na Pocztę Polską oraz Telekomunikację Polską SA. Właściwie budynek przypadł Telekomunikacji Polskiej, ponieważ na jego piętrze mieściła się centrala telefoniczna. Natomiast Poczta Polska wynajmowała pomieszczenia od TP SA.

W 1991 roku, Telekomunikacja Polska uzyskała pozwolenie od konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac remontowych, w ramach których przebudowano halę obsługi na parterze. W trakcie kolejnych prac, w 1995 roku, zdecydowano się na usunięcie drzwi obrotowych z uwagi na ich niewygodę dla klientów.

Przypisy

  1. DorotaD. Steinhagen, Na poczcie przy Śląskiej czas się zatrzymał. Uda się go poruszyć? [online], czestochowa.wyborcza.pl, 16.07.2017 r. [dostęp 18.07.2017 r.]
  2. TomaszT. Haładyj, Częstochowska poczta Adolfa Szyszko (vel "Wszystko") Bohusza [online], czestochowa.wyborcza.pl, 01.01.2015 r. [dostęp 18.07.2017 r.]
  3. Poczta w Częstochowie [online].
  4. Krzysztof Papoń, joomla [online], www.wkz.katowice.pl [dostęp 18.07.2017 r.]

Oceń: Dawny budynek poczty głównej w Częstochowie

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:11