Willa Hoffmana to zabytkowy budynek o eklektycznym stylu, zrealizowany na przełomie XIX i XX wieku. Stanowi ona ważny element architektoniczny w Częstochowie, przyciągający uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Usytuowana jest w malowniczej dzielnicy Tysiąclecie, która znana jest z bogatej historii i atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. Willa, będąca nie tylko przykładem wyrafinowanej architektury, ale też świadectwem bogatego życia społecznego na początku XX wieku, wciąż fascynuje swoją formą oraz detalami.
Historia
„Eklektyczna architektura tego budynku sięga przełomu XIX i XX wieku. Wyróżnia się ona niepowtarzalną sylwetką, której dominującym elementem jest kolumnowy portyk oraz elegancka kopułka, zwieńczona murem attykowym.
Pierwszym dziedzicem tej posiadłości był Antoni Kosmalski, a po nim należała do Bolesława i Pawła Pietrzykowskich. W 1910 roku willa stała się własnością znanego pomologa, profesora Mieczysława Bolesława Hoffmana i jego żony Anny z Wójcickich. Teren, na którym została wzniesiona, usytuowany był pomiędzy dwoma nieistniejącymi już ogrodami, należącymi do Karola Zawady i Jana Stanisława Jastrzębskiego.
Profesor Hoffman, który posiadał wiedzę zdobytą zarówno w Polsce, jak i za granicą, rozpoczął projektowanie Zakładu Ogrodniczego Warzywno-Owocowo-Szkółkarskiego, znanego jako „Ogrody Hoffmana”, który przyniósł mu wielką sławę. W 1925 roku został członkiem Rady Miejskiej Częstochowy.
Na rogu ulic Kilińskiego i Dembińskiego znajdowało się rosarium, a w oficynie willi funkcjonował sklep ogrodniczy. W ogrodzie przetrwała ogromna jabłoń oraz grusze, które pamiętają czasy świetności tego miejsca.
Z czasem willa została sprzedana stowarzyszeniu ewangelizacyjnemu, które planowało przekształcić ją w ośrodek ewangelizacyjny. Niestety, plany te nie zostały zrealizowane. Powierzchnia, gdzie pierwotnie zlokalizowane było rosarium, została sprzedana deweloperowi, który wybudował tam budynek mieszkalny z apartamentami.
Obecnie budowla pozostaje wprawdzie opuszczona, jednak Katarzyna Lechowicz, członkini rodziny Hoffmanów, angażuje się w działania mające na celu uratowanie willi. Chciałaby, aby w tym miejscu powstało muzeum ogrodnictwa, w którym zgromadzone byłyby pamiątki związane z osobą Mieczysława Bolesława Hoffmana.
Przypisy
- Tajemnicza willi Hoffmana (zdjęcia) [online], czestochowa.naszemiasto.pl, 14.12.2012 r. [dostęp 31.01.2016 r.]
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. śląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 20.11.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Wille i dwory":
Pałacyk Hantkego w Częstochowie | Pałacyk Mottego w Częstochowie | Willa generalska w Częstochowie | Pałacyk Brassów w CzęstochowieOceń: Willa Hoffmana w Częstochowie